باحضور جمعی از مسؤلان ارشد استانی و کشوری

مراسم تکریم و معارفه امام جمعه شهرستان بندرلنگه برگزار شد+ تصاویر

نماینده ولی فقیه در هرمزگان گفت: بنا به استعفاء آیت‌الله رکنی و موافقتی که در شورای سیاستگذاری انجام گرفت، سنگر مهم نمازجمعه بندرلنگه به حجت‌الاسلام دکتر اسماعیل نیا سپرده می‌شود ایشان از سرمایه‌های ارزشمندی به لحاظ فضل، دانش، تقوا، و هم به لحاظ تواضع، افتادگی و هم به لحاظ درک صحیح از مسائل زمان و جامعه خویش و هم یک نیروی فعال که می‌توانند راه امام جمعه سابق را دنبال کنند.

کد خبر : 25248
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۰
مراسم تکریم و معارفه امام جمعه شهرستان بندرلنگه برگزار شد+ تصاویر

به گزارش کنگ خبر، پس از استعفای آیت الله سید محمد جواد رکنی، امام جمعه بندرلنگه از این مسوولیت، در مراسمی حجت الاسلام جواد اسماعیل نیا با حضور حجت الاسلام عبادی زاده نماینده ولی فقیه در هرمزگان، حجت الاسلام علی نوری معاون شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، دکتر همتی استاندار هرمزگان، سردار علی عظمایی فرمانده منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه، سردار سالاری فرمانده سپاه امام سجاد(ع) علی نیکویی فرماندار شهرستان بندرلنگه و جمعی از مسؤولان ارشد استانی و مسؤولان شهرستانی و طلاب و روحانیون حوزه های علمیه به عنوان امام جمعه جدید این شهرستان معرفی شد.

 

سکانداری ۴۰ ساله آیت الله رکنی دارای برکات بسیار زیادی برای  شهرستان بندرلنگه بوده است

در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین محمد عبادی زاده امام جمعه بندرعباس و نماینده ولی فقیه در هرمزگان، اظهار داشت: یکی از سرمایه ها برای هر فردی صدق است ، ورود ما همراه با صدق و خروج ما نیز همراه با صدق است، علمای منطق می‌فرمایند که انطباق هر چیز با واقع و حقیقت صدق است و عدم انتطباقش می‌شود کذب و مقابلش هم کذب، حقیقت و واقعیت هر چیزی  و هر کاری هم بر حسب آن کار است هر مسولیتی که به انسان واگذار می‌شود یک ماموریت و شرح وظایف و تکالیفی برعهده انسان گذاشته می‌شود حقیقت قضیه این است آنچه که به انسان ماموریت داده می‌شود آن را به سرانجام برساند و به جامعه عمل بپوشاند این صدق است.

 

 

وی افزود: نماز جمعه یک منصب ولایی است و از شئون امامت و ولایت است و چون از شئون ولایت است طبیعتا در طول تاریخ اسلام می‌بینیم تصدی نماز جمعه برعهده حاکمان اسلامی بود ،امروز هم نمازجمعه بحمدالله یکی از مهمترین ارزش‌های که برای این فریضه بزرگ الهی است اینکه از شئون ولی امر و امامت امت جامعه، لذا با واسطه و یا بدون واسطه همه همه امامان جمعه معذون هستند از طرف ولی امر و ولی فقیه که  با اذن او نماز جمعه اقامه می‌کنند.

 

 

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان بیان داشت: نماز جمعه یک خصوصیت دیگر دارد یک کنگره هفتگی است که مومنان دور هم جمع می‌شوند و امامان جمعه مثل یک دیده بان مهمترین شایعات و تهمت ها و تفرقه ها و هر چیز که دشمن ساماندهی کرده رصد می‌کنند و سپس در روز جمعه خنثی میکنند.

 

 

عبادی زاده یادآور شد: نمازجمعه که بعنوان یک فریضه الهی است تریبونی است در مقابل دسیسه های دشمنان، دشمنان از این نماز جمعه لطمه خوردند و آسیب دیدند، ما هر آنچه بتوانیم این سنگر مهم اجتماعی، سیاسی و عبادی را پر رونق تر و با شکوهتر اقامه کنیم و حفظ و حراست کنیم طبیعتا برکات این اجتماعات نمازجمعه برای ما بیشتر خواهد شد.

 

 

امام جمعه بندرعباس گفت: همانطور که گفتیم  امام جمعه چون دیده‌بانی است که توطئه های دشمنان را رصد میکند و به مقابله با آن توطئه ها نیز میرود، و این چیزی هست که دشمن هم خوب شناخته است بر همین اساس هم نمازهای جمعه را مورد هجوم قرار میدهند و مومنین همه موظفیم در این زمینه تلاش کنیم این فریضه را به بهترین شکل اقامه کنیم.

 

 

رئیس شورای فرهنگ عمومی هرمزگان خاطرنشان کرد: سکانداری ۴۰ ساله برادر عزیز حضرت آیت الله رکنی دارای برکات بسیار زیادی برای جامعه و شهرستان بندرلنگه بوده و برکاتش هم در آینده باقی خواهد ماند ایشان مخلصانه در شرایطی که بندرلنگه در بدترین شرایط بود به لحاظ موقعیت و امکانات هجرتی کردند که تا امروز برکات این هجرت را هم ما و هم آیندگان حس خواهند کرد، توجه به مسائل امور مذهبی وسیاسی در شهرستان بندرلنگه همه این ها گوشه هایی از یک حرکت مخلصلنه ویک حرکت معنوی وارزشی بود که خالقش ایشان بودند.

 

 

عبادی زاده تصریح کرد: خیلی ها بندرلنگه را با نام آیت الله رکنی می‌شناسند،  وقتی بندرلنگه اسمش به میان می آید در هرکجا ذهن‌ها متوجه شخصیت ایشان می‌شد و این نبود مگر بخاطر اون خدمات وتلاش هایی که در راستای وحدت امت اسلامی و شیعه و سنی و خدماتی که برای این شهرستان در زمینه های اجتماعی معنوی و مذهبی انجام میدادند و ارتباطی که با مجموعه نسل جوان اونروز داشتند.

 

 

نماینده ولی فقیه در هرمزگان در پایان بیان داشت: بنا به درخواست و تقاضا و استعفاء ایشان و موافقتی که در شورای سیاستگذاری انجام گرفت حال این سنگر مهم به دکتر اسماعیل نیا سپرده می‌شود ایشان از سرمایه‌های ارزشمندی به لحاظ فضل، دانش وتقوا، وهم به لحاظ تواضع و افتادگی و هم به لحاظ درک صحیح ازمسائل زمان وجامعه خویش و هم یک نیروی فعال که می‌توانند راه حاج آقای رکنی را دنبال کنند و علمی که به دست ایشان بود به دست بگیرند.

 

 

امام جمعه جدید شهرستان بندرلنگه شخصیت‌ و سوابق بسیار خوبی دارند

در ادامه همتی استاندار هرمزگان: وظیفه دیدیم به پاس احترام آیت الله رکنی در اینجا حضور پیدا کنیم، سابقه خدمات در این شهرستان و شخصیت و اثر گذاری ایشان در سطح استان همین باعث شده که این جمع امروز در این شرایط سخت در این  مراسم حضور پیدا کنند.

 

 

وی افزود: حجت الاسلام اسماعیل نیا امام جمعه جدید این شهرستان شخصیت‌ وسوابق بسیار خوبی دارند و ان شاالله ایشان هم را ه پرفروغ آیت الله رکنی را ادامه دهند.

 

 

استاندار هرمزگان تصریح کرد: این اولین بار است که تجلیل از امام جمعه قبل و ومعارفه امام جمعه بعد به این شکل برگزار میشود و بنده هم از طرف خودم وجامعه اداری استان هرمزگان واعضای شورای تامین مراتب سپاس خود را اعلام میداریم وبرای ایشان آروزی توفیق سربلندی داریم وبرای امام جمعه جدید هم آرزوی توفیق داریم.

 

 

از نیروهای تحصیلکرده شهرستان بندرلنگه در سطوح مختلف استفاده شود

 

سپس شیخ محمد صدیق بهجت امام جمعه اهل سنت یادآور شد: ما در آستانه تاسوعا وعاشورا هستیم پیامبر(ص) می‌فرمایند <حسین منی و انا من حسین، احب الله من احب حسینا، حسین سبط من الاسباط  >به همین مناسبت در هفته امر معروف و نهی از منکر نیز قرار داریم و وظیفه ائمه جمعه این است که امر به معروف نهی از کنند و خودشان را به فضائل و اخلاق آراسته کنند و مردم را دعوت به معروف کنند.

 

وی افزود: به نماز جمعه اهمیت دهیم چرا که نماز جمعه در زمان پیامبر(ص) بعد از هجرت خوانده می‌شده و تا کنون نیز ادامه داشته است بعد از انقلاب به برکت خون شهداء تحولی در نمازجمعه ایجاد شده است.

 

امام جمعه اهل سنت بندرلنگه بیان داشت: ما باید نماز جمعه را قدر بدانیم و ما امروز گردهم آمدیم جهت تکریم از خدمات آیت‌الله رکنی که ۴دهه مسؤولیت در سمت امام جمعه عهده دار بودند.

 

بهجت گفت: شخصیتی که عمر وجوانی خود را برای تعالی فرهنگ دینی وحفظ وحدت ویکپارچگی شهرستان از همه اقوام ومذاهب صرف کردند و مایه خیر و برکات فراوانی برای این شهر شدند ایشان نه تنها یک امام جمعه بلکه بعنوان یک مرجع و معتمد این مردم بودند و در تمامی صحنه ها و برای حل مشکلات مردم  حل و فصل مشکلات در کنار مردم و با مردم زندگی کردند.

 

این روحانی اهل سنت ادامه داد: تشریف فرمایی حجت‌الاسلام و المسلمین اسماعیل نیا را گرامی میداریم و امیدواریم با ادامه دادن راه حاج اقای رکنی به خدمات بیشتری برای این مردم که در دل گروه دین اخلاق وحدت و یکپارچگی بسته اند دست یابیم، ضمن آرزوی موفقیت برای ایشان امیدوارم با توجه به حساسیت زمان ومکان با اتخاذ تصمیمات سازنده وکارا تداوم بخش واستمرار دهنده اتحاد و یکپارچکی میان مردم جهت تقویت نظام اسلامی باشند.

 

وی تصریح کرد: امروز جوانان این شهر در جایگاه بسیار رفیعی از حیث فرهنگ، سواد و دانش ومدارج علمی قرار دارند و مشارکت خود در سرنوشت خود میتواند نوید بخش پیشرفت همه جانبه شهر ‌باشد این جانب با توجه اینکه از تحصیلکردگان دانشگاه و حوزه هستید امیدوارم با تعامل شایسته وسازنده با  ادارات وارگانها منشاء خیری برای استفاده از نیروهای تحصیلکرده در سطوح مختلف شهرستان باشید و ضمن حفظ دستاوردهایی که تا کنون ایجاد شده است و ان شاء‌الله راه پیشرفت و تعالی واتحاد و یکپارچگی این شهرستان با توجه به توانمندی‌های که از شما سراغ داریم برسیم.

 

همه عزیزانی که بنده را همراهی نمودند استدعا دارم امام جمعه جدید را نیز همراهی کنند

 

آیت الله سید محمدجوادرکنی نیز در این مراسم گفـت: خیر مقدم عرض میکنم به امام جمعه منصوب جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتراسماعیلی،  امیدوارم ایشان با توجه به سابقه علمی و نشاطی که دارند راه را ادامه دهند و  من هم همچنان به عنوان برادر بزرگتر به ایشان مشاوره خواهم داد و با وحدت کامل راه امام ومقام معظم رهبری ادامه خواهیم داد.

 

وی افزود: همه عزیزانی که بنده را همراهی نمودند استدعا دارم ایشان راهمراهی و همکاری کنندو در این فرصتی که است هم در نماز جمعه و هم در سایر مسائل همکاری لازم را با ایشان داشته باشند.

 

امام جمعه سابق بندرلنگه بیان داشت: در مورخ ۲۸ شهریورماه سال ۹۸طی نامه ای به ریاست شورای سیاستگذاری کتبا آمادگی خود را برای کنار رفتن اعلام کردم و پیگیری هم میکردم به حاج آقای عبادی هم یکی دوبار صحبت کردم که نتیجه چه شد و اخیراها موافقت خود را شفاها اعلام کردندوبنده هیچ مقاومتی هم نداشتم و خودم پیشقدن بودم در این مسئله و یک گلایه کوچکی بود که زیاد مهم هم نبود ما تابع وسرباز ولایت هستیم چه سمتی داشته باشیم چه نداشته باشیم و هرکجا باشیم با اینکه خودم دواطلب کنار رفتن شده بودم ولی برخی ازافراد سود جو که اصلا ربطی هم به لنگه ندارند جو سازی کردند که ما فلانی را برداشته ایم ولی ریاست محترم شورا در نامه ای که مرقوم فرمودندجواب این شایعات را داده اند که می فرمایند شورای سیاستگذاری ائمه جمعه تا پیش از دریافت نامه پرمفهوم وصریح که تاکید مجدد برتصمیم شما برای سپردن امانت گرانسنگی که حاصل تلاش خدا پسندانه ان جناب محسوب میشود از ورود به این موضوع استنکاف جدی داشتیم،

 

این روحانی برجسته هرمزگان گفت: بنده بنا نداشتم با توجه به وضعیت کرونا در این مراسم شرکت کنم ولی بزرگانی چون آیت الله حسینی بوشهری تاکید داشتند که صلاح خست که شما در این مراسم شرکت کنید که بنده هم شرکت کردم،. امیدواریم نماز جمعه با اون شکوه با نشاط و جمعیت و جلب بیشتر برگزار شود.

 

رکنی تصریح کرد: حوزه علمیه فرصت مناسب خوبی است برای رسیدن به مسائل علم وبحثی که نیاز داریم نیرو تربیت کنیم از همه ائمه جمعه وجماعات شیعه وسنی در بحث وحدت تشکر میکنیم.

 

 

ایت الله رکنی ۴دهه سنگر امامت جمعه، ایستادگی و تبیین بصیرت بخشی در بندرلنگه را بعهده داشتند

 

حجت‌الاسلام علی نوری معاون شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، اظهار کرد: حضرت آقای رکنی پیشگام در قبل و بعد انقلاب اسلامی در بندرلنگه بودند و در این ۴دهه انقلاب اسلامی از ایشان برخوردار بودیم. نماز جمعه به فرموده رهبری قرارگاه ایمان تقوا و بصیرت و اخلاق قریب به نهصد نقطه در کشور نمازجمعه برپا میشود

 

وی افزود: نمازجمعه ای که از قبل انقلاب در برخی از شهرها آغاز شده و بندرلنگه هم به توجه علماء وبزرگواران از جمله آیت الله گلپایگانی و اعزام مبلغینی همچون حاج آقای رکنی نیز برخوردار بوده است، هدف از این گردهمایی هم قدردان نهاد و پایگاه امامت جمعه باشیم و هم تشکرکنیم از امام جمعه بندرلنگه که در ۴دهه در سنگر امامت جمعه ایستادگی وتبیین بصیرت بخشی در این شهرستان را بعهده داشتند و قریب به ۲هزار خطبه ارائه کردن در این چهل سال ونماز جمعه برپا کردن بدون تعطیلی و در این چهل سال پرچم امامت جمعه وپایگاه بصیرت بخشی را ایشان بعهده داشتند تقدیر وتشکر دارم.

 

حجت‌الاسلام  اسماعیل نیا از فضلای جوان حوزه قم و سابقه مدیریتی بسیار خوبی دارد

 

معاون شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور گفت: خیر مقدم عرض میکنم خدمت حضرت حجت‌الاسلام حاج آقای اسماعیل نیا که هم دارای سبقه علمی وپژوهشی بسیار خوبی هستند و از فضلای جوان حوزه قم سابقه مدیریتی بسیار خوب وما ایشان را در خواست کردیم از معاونت حوزه های علمیه کشور که مرخص شوند  و در نهاد نماز جمعه قراربگیرند هر چند ایشان هم سابقه امامت جمعه بسیار موفق دارند و هم در نهاد نمایندگی ولی فقیه در بوشهر خدمات ارزنده ای داشتند وبرخوردار از فضل عملی و همچنین سبقه مدیریتی وتوانمندی های بالایی هستند که ان شاء الله در ادامه مسیری که حاج اقای رکنی در این ۴دهه بنا گذاشتند شاهد موفقیت ها وپیروزی هایی باشیم و برای مردم بندرلنگه منشاء خیر و

اثر باشند.

 

در این آیین طی پیامی مکتوب از طرف حجت الاسلام علی اکبری رئیس شورای سیاستگذاری از زحمات آیت الله سید محمدجواد رکنی که ۴۱ سال امام جمعه بندرلنگه بود تقدیر و حجت‌الاسلام و المسلمین جواد اسماعیل نیا به عنوان امام جمعه جدید معرفی شد.

 

 

انتهای پیام/ک

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان