امام جمعه بندرلنگه تاکید کرد

طرح پیوند مدرسه مسجد و خانه مطمن‌ترین راه برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی

امام جمعه بندرلنگه گفت: دوران حاضر، دوره احاطه جامعه توسط انواع آسیب‌ها و بزه‌های اجتماعی است برای پیشگیری از ابتلاء نسل آینده جامعه  به آنها، راهی مطمئن‌تر از پیوند مدرسه، مسجد و خانه وجود ندارد.

کد خبر : 26242
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۰:۲۰
طرح پیوند مدرسه مسجد و خانه مطمن‌ترین راه برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی

به گزارش کنگ خبر؛ هفتمین پیش اجلاسیه نماز استان هرمزگان با موضوع پیوند خانه مدرسه مسجد با حضورحجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اسماعیل‌نیا امام جمعه، مهندس احمدشیبانی فرماندارو جمعی از مسؤولان به همت آموزش و پرورش شهرستان بندرلنگه در محل سالن اندیشه این اداره  از طریق ویدیو کنفرانس در ارتباط زنده با سایر ادارات آموزش و پرورش شهرستان‌های استان هرمزگان برگزار شد.

حجت الاسلام اسماعیل‌نیا در این همایش، اظهار داشت: سهم مدرسه در تربیت دانش آموزان بیشتر از والدین است مدرسه خانه دوم فرزندان ماست. برای رشد اخلاقی، معرفتی و ایمانی فرزندان باید برنامه مدون داشته باشیم.

 

وی افزود: دوران حاضر، دوره احاطه جامعه توسط انواع آسیب‌ها و بزه‌های اجتماعی است برای پیشگیری از ابتلاء نسل آینده جامعه  به آنها، راهی مطمئن‌تر از پیوند مدرسه، مسجد و خانه وجود ندارد.

 

امام جمعه شهرستان بندرلنگه با اشاره به اینکه برای رسیدن به این امر کلیدی و حیاتی چند کار لازم به نکات زیر اشاره کرد

 • تعامل و هم افزایی کامل ادارات فرهنگی مذهبی مثل سازمان تبلیغات و اوقاف با آموزش و پرورش جهت تدوین برنامه جامع برای پیوند واقعی مدرسه و مسجد
 •  اتصال والدین با مسجد و تلاش برای ورود گرفتن نوجوانان با مسجد و اولویت دادن به نماز در خانه توسط آنها
 • پرهیز شدید از سیاسی کردن فضای تعلیم و تربیت و ورود وزارت آموزش و پرورش به امور جناحی
 • داشتن یک سند راهبردی قوی و هدفدار و الزام همه مسئولان ارگان‌های درگیر مسائل به پیمودن همان راه در سال‎های متمادی
 • ارتقاء برنامه‌های سخت افزاری و نرم افزاری مدارس و مساجد و جاذبه دار کردن فضای نمازخانه مدارس و مساجد برای کودکان و نوجوانان
 • حضور امام جماعت روحانی جوان فعال و خوش برخورد دردو مکان
 • تبدیل اجرای طرح و ارتقاء مساجد و نمازخانه مدارس و محتوای برنامه به اولویت اول مسئولان هر شهرستان
 • شناخت دقیق موانع اجرای مناسب‌تر در هر شهرستان و اتخاذ راهکار عبور از آن آحاد
 • آحاد مردم و مسئولان باید در نوع ارتباطشان با مسجد تجدید نظر کنند خصوصاً حضور مداوم معلمان در مساجد می‌تواند بیشترین نقش را در جذب دانش آموزان به مسجد داشته باشد
 • دبیران و معلمان و معاونان پرورشی و دروس معرفتی و دینی قرآنی اخلاقی از بین تحصیل‌کردگان حوزه در کنار سایر تحصیل‌کردگان دانشگاه می تواند تصویر بسیار زیبایی از مکمل بودن این دو نهاد علمی برای جشن رشد جامعه را به نمایش بگذارد.
 • سه حلقه زنجیر رشد و صعود فرزندان ما مدرسه خانه و مسجد ضروری است.
 • مسجد فقط محل اقامه نماز نیست بلکه باید مرکزی هم برای اجرای انواع فعالیت‌های تربیتی، علمی، ورزشی، سیاسی و اجتماعی سرگرمی و کارآفرینی باشد

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: ضروری است نگاه ما به مسجد تغییر کند و زمینه پیوند مبارک مدرسه خانه و مسجد را فراهم آوریم این و معنویت همان تعهد و تخصص است که دوبال ضروری برای هر مدیر توانا جهت ساختن آرمانشهر مهدوی است و مدرسه و مسجد محل به دست آوردن آن دو بال است.

حجت الاسلام اسماعیل نیا بیان داشت: مدرسه و مسجد باید مکمل خانه به تربیت والدین باشد تا خروجی آنها یک عنصر علمی متعهد و مفید جامعه مثل شهید طهرانی مقدم و شهید فخری زاده شود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بندرلنگه تاکید کرد: والدین معلمان و روحانیون سه چهره تاثیرگذار در این طرح نورانی هستند کارهای بزرگ این گونه‌ای تنها با شعار و همایش حل نمی‌شود بلکه اراده جمعی و برنامه دقیق و مدون می‌خواهد.

در ادامه مهندس احمد شیبانی فرماندار شهرستان بندرلنگه گفت: ستون دین نماز است و نماز اهمیت بسزایی در ندگی ما دارد و نقش تربیت نسل جوان امروزی را نیز به عهده دارد و این مسئولیت سنگین بر دوش آموزش و پرورش این نهاد تربیتی است.

وی افزود: با همکاری همه نهادهای دینی و فرهنگی و برنامه ریزی خوبی که توسط امام جمعه محترم صورت گرفته و به همت سازمان تبلیغات و آموزش و پرورش و بانگاه ویژه به  این فریضه واجب، انشالله به نحو احسن این برنامه ها به صورت جدی پیش خواهد رفت.

 

در پایایان این مراسم نیز از تعدادی از روحانیون، دانش آموزان، فرهنگیان و کارکنان اداره آموزش وپرورش شهرستان بندرلنگه در عرصه های نماز وتربیتی با اهداء لوح تقدیر و هدایایی تجلیل بعمل آمد.

 

 

انتهای پیا/ک

 

 

 

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰

یک دیدگاه

 • سلام , مهمان