یادداشت: دکتر محمد امین اورنگی( مسؤول خانه نخبگان شهرستان بندرلنگه)

حضور حجت‌الاسلام دکتر اسماعیل‌نیا فرصتی مغتنم برای رشد و شکوفایی بندرلنگه / حضور جوانان در عرصه های مختلف بسیار پیش برنده است

در زمان حال فرصت حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اسماعیل نیا امام جمعه شهرستان بندرلنگه که از چهره های شناخته شده و از نخبگان حوزه و دانشگاه نیز می‌باشند را مغتنم شمرده و از این ظرفیت به نحو احسن در جهت رشد و شکوفایی عرصه های مختلف و افزایش بار علمی دانشگاهیان و حوزویان این شهرستان استفاده کنیم.

کد خبر : 25687
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۸
حضور حجت‌الاسلام دکتر اسماعیل‌نیا فرصتی مغتنم برای رشد و شکوفایی بندرلنگه / حضور جوانان در عرصه های مختلف بسیار پیش برنده است

 

به گزارش کنگ خبر، دکتر محمد امین اورنگی (مسؤول خانه نخبگان شهرستان بندرلنگه) در یادداشتی نوشت: پیشرفت های مقطعی و یا پیوسته کشور ایران را در سه دهه اخیر، می توان ناشی از اراده، مسئولیت پذیری و احساس دلبستگی نخبگان به کشور برشمرد که با وجود مشکلات فراوان و نبود زیرساخت‌های تکنولوژیکی، صدها شخصیت برجسته در رشته های مختلف، به تلاش مشغولند و نتایج بزرگی را در عرصه‌های مختلف بدست آوردند.

 

واژه نخبه خیلی واژه عامی است و طیف گسترده ای از افراد و قشرهای مختلف را شامل می شود. نخبه سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، نظامی، دینی و… داریم. بنابراین این مسئله که اینها در چه حوزه ای فعالیت دارند خیلی مهم است. نقش نخبگان و خواص در جامعه خیلی نقش کلیدی است که می توانند نقش اساس بازی کنند.

 

نقش نخبگان هر جامعه در افتخار و استقلال آن کشور نقشی بارز است، به طوری که یک نخبه می تواند خود به تنهایی جمعیتی را به دنبال خویش بکشاند و اگر فردی خواستار موفقیت محیط اطرافش باشد، آن جمع را در راه توسعه راهنمایی می کند و اگر عکس آن باشد، می تواند با جریان سازی و پیش داوری با جاذبه‌ی گرچه محدود‌ خود،‌ آن ها را برای به انزوا کشیدن راهنمایی کند. پس نقش نخبگان چه در حالت مثبت و چه غیر از آن مهم و قابل توجه است و نباید آن را نادیده گرفت.

نخبه باید با احساس مسئولیت به کشور و ملت خود، در عرصه کاری تلاش و فداکاری کند چرا که بدون علاقه به سرنوشت این دو، فرد نمی تواند در جامعه خود تآثیری واقعی و راهگشا داشته باشد. به طوری که می توان خروجی های نخبگان را معلول مسئولیت پذیری، علاقه و دلبستگی به توسعه کشور دانست.

 

موضوع ورود نخبگان علمی و دانشگاهی به اتمسفر اقتصادی و صنعتی کشور یکی از الزاماتی است که اقتصاد ایران از طریق آن می‌تواند به چالش‌های پیش روی صنعتی فائق آیند و روزنه‌های جدیدی به سمت پیشرفت و توسعه باز کند.

 

از طرفی هم نخبه کسی است که از فرصت های بدست آمده نهایت بهره و توان مفید را می برد و اساساَ نخبه و نخبه گری دلیل نابغه گری شخصی نیست. به طور مثال یک نفر می تواند از لحاظ تحصیلی در سطوح متوسط باشد ولی از استعدادهای ذاتی خود در مسائل ورزشی به بهترین نحو ممکن استفاده کند که فرد نیز نخبه لحاظ می گردد. مباحت علمی و پژوهشی صرفا یکی ملاک های نخبگی است.

 

نخبگان با تصمیم‌گیری‌های اصولی، منطقی و هوشمندانه در مقاطع حساس کشور در حوزه‌های گوناگون، جامعه را از گردنه‌ها و پیچ‌های تند به سلامت و پیروزی عبور می‌دهند و اساسا تاکید به اهمیت مشورت با نخبگان از این حیث قابل بررسی است که نگاه ژرف و عمیق آنها به مسائل باعث می‌شود تا با صرف کمترین انرژی و حداقل هزینه، مشکلات و نارسایی‌های کشور مرتفع شود

 

فناوری بر اثر خلاقیت و تلاش نخبگان یک کشور به وجود می‌آید و ترقی می‌کند و باعث ایجاد اشتغال، رفاه، سودآوری، رشد و جلوگیری از خروج ارز و حتی ورود ارز به کشور می شود، اما ما وقتی فناوری تولید مایحتاج اولیه و تکمیلی خودمان را داشته باشیم آنگاه می توانیم بهتر زندگی کنیم و از امنیت بالای اقتصادی که امروزه با توجه به اهمیت تلویحی تولید ملی و حمایت از سرمایه ایرانی و هم چنین جایگاه ایران در جهان و منطقه امری مهم به حساب می آید، برخوردار باشیم.

 

حضور جوانان در عرصه های مختلف، قطعاَ بسیار پیش برنده است اما مهم تر از حضور اجرایی جوانان، تآثیرگذاری فکری و گفتمان سازی ایشان است چرا که این کار، مسئولان و مدیران را هم به همان جهت مورد نظر جوانان، سوق خواهد داد و پدیده ای بنام گردش نخبگان نیز به وقوع می پیوندد.

 

رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار جمعی از جوانان نخبه و صاحب مدال در المپیادهای علمیِ کشور جوانان را به تداوم تلاش در مسیر پیشرفت تشویق کرده و فرمودند، «مسیر نخبگانی، مسیر بی‌انتهای تلاش و پیشرفت است، بنابراین کسب مدال نباید به عنوان پایان این راه و متوقف شدن ظرفیت‌ها و استعدادهای نخبه، تلقی شود.»

 

البته در عرصه فرهنگ نیز اهمیت کار فرهنگی بر روی نخبگان با توجه به تآثیرگذاری و الگوسازی آنها در جامعه بسیار مهم و قابل توجه است که می بایست به صورت جدی تری برای آن مدل های ظریفی را از جنس خودشان در نظر گرفت.

 

ضرورت توجه هم زمان نخبگان به کلان نگری و درک درست شرایط کشور می تواند راهگشای خیلی از مشکلات در جامعه باشد. اگرچه که نباید از نقش اصحاب رسانه به خصوص رسانه ملی در این فرهنگ سازی به سادگی عبور کرد که ضعف عملکرد رسانه ملی در این باره خود ده ها یادداشت و مقاله می طلبد.

 

در زمان حال فرصت حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اسماعیل نیا امام جمعه شهرستان بندرلنگه که خود از چهره های شناخته شده و از نخبگان حوزه و دانشگاه نیز می‌باشند را مغتنم شمرده و از این ظرفیت به نحو احسن در جهت رشد و شکوفایی عرصه های مختلف و افزایش بار علمی دانشگاهیان و حوزویان این شهرستان استفاده کنیم.

 

انتهای پیام/ک

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان