شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۰
کد خبر : 23063
مسؤول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه بندرلنگه : وقف از باسابقه ‌ترین میراث ارزشمند اسلامی است

مسؤول دفتر نمایندگی ولی فقیه در بسیج سپاه شهرستان بندرلنگه گفت: وقف سنتی ماندگار و میراثی از خداوند تبارک وتعالی می باشد وقف از باسابقه ‌ترین میراث ارزشمند اسلامی است.

حجت الاسلام والمسلمین عباس شمس امروز در گفت وگو با کنگ خبر با اشاره به فرارسیدن هفته وقف، اظهار کرد: وقف سنتی ماندگار و میراثی از خداوند تبارک وتعالی می باشد وقف از باسابقه ‌ترین میراث ارزشمند اسلامی است و پیامبر اکرم(ص) نیز نخستین واقف در دین اسلام هستند.

وی افزود: سنت حسنه وقف از صدر اسلام تاکنون در همه جوامع مسلمان مورد توجه بوده است و با وجود فراز و نشیب ‌های بسیار دستاوردهای بسیاری در زمینه‌ های گوناگون فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی وفرهنگی دارد و اکنون که هفته گرامی داشت وقف وقدردانی از مقام واقفان است بر خود لازم می دانم تا از فعالان عرصه وقف این سنت حسنه ماندگار تجلیل بنمائیم.

مسؤول دفتر نمایندگی ولی فقیه در بسیج سپاه شهرستان بندرلنگه، اضافه کرد: پس از ظهور اسلام این سنت حسنه گرایش بسیاری یافته و امروزه کمتر شهری در کشور وجود دارد که در آن اثری از موقوفه و یا وقف و واقف نباشد.

شمس بیان داشت: یکی از مهم‌ ترین خصوصیات انسان مومن اختصاص دادن بخشی از اموال خود برای نیازمندان است که یکی از بهترین نوع تخصیص مال، وقف است که انسان مومن قسمتی از اموال خود را برای حل مشکلات اجتماعی وقف کند.
 
 
وی یادآور شد: قبل از پیروزی انقلاب موقوفات کشور در سه مقطع از تاریخ مورد غارت و حیف و میل قرار گرفته است که اوج آن دوران نادرشاه، رضاخان و محمدرضا شاه بوده است اما پس از پیروزی انقلاب به دستور امام راحل رویکرد احیای موقوفات در پیش گرفته شده و شورای انقلاب در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و پس از تصویب قانون اساسی، باز پس گیری موقوفات و ابقای آن را در دستور کار خود قرار داده است و در همین راستا بسیاری از موقوفات کشور که قبل از انقلاب به غیر واگذار شده بود، احیا شد.

این مسؤول گفت: قدمت برخی از موقوفات در کشور به بیش از ۸۰۰ سال می ‌رسد این هفته فرصت مغتنمی است تا مبلغان دین اسلام به بازخوانی ومعرفی وقف وتشویق مردم به این سنت حسنه ماندگار بپردازند .

 

انتهای پیام/ک

عکاس : گزارش : منبع خبر : مرجع خبر :

نظرات :

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان