جدیت قضایی و نشاط اجتماعی

عزم جدی قوه قضائیه در برخورد با مفسدین اقتصادی دانه درشت و یقه سفید، شور و نشاط اجتماعی را به جامعه تزریق کرده است. به گزارش کنگ خبر به نقل از خبرگزاری فارس، فتح الله میرکمانداری؛ نوشت: روانشناسان، داشتن احساسات مثبت و رضایت‌مندی هر فرد در زندگی اجتماعی و فردی را تعریفی از نشاط می‌دانند.

کد خبر : 22430
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰:۲۲
جدیت قضایی و نشاط اجتماعی

عزم جدی قوه قضائیه در برخورد با مفسدین اقتصادی دانه درشت و یقه سفید، شور و نشاط اجتماعی را به جامعه تزریق کرده است.

جدیت قضایی و نشاط اجتماعی

به گزارش کنگ خبر به نقل از خبرگزاری فارس، فتح الله میرکمانداری؛ نوشت: روانشناسان، داشتن احساسات مثبت و رضایت‌مندی هر فرد در زندگی اجتماعی و فردی را تعریفی از نشاط می‌دانند. افزایش احساسات مثبت و رضایت مندی هر فرد به ارتقاء سلامت روانی وی منجر می‌شود. بدیهی است که وجود مشکلات معیشتی و احساس نابرابری و بی عدالتی با سلب نشاط، رابطه مستقیم داشته باشد.

در سطح اجتماعی نیز مبارزه با فساد، می‌تواند از سلب شدن رضایت‌مندی و نشاط اجتماع جلوگیری کند و یا نشاط سلب شده را به آحاد جامعه بازگرداند و سلامت روانی جامعه را ارتقاء بخشد.

اثرات نشاط، بر زندگی شهروندان و اجتماع فراوان است. افزایش تعلق، همبستگی، مسؤولیت‌پذیری، وفاق، ارتقاء شاخص‌های سلامت روانی، افزایش رضایت از زندگی یا رضایت شغلی، پویایی، کاهش هزینه‌های زندگی، افزایش امید، زندگی متعادل و با ثبات، ارتقاء کیفیت زندگی، افزایش خلاقیت و نوآوری، و کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله آنها است.

و اما در این شرایط حساس کنونی، اقتصاد ایران از یک سو متاثر از تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی است و از سوی دیگر، برنامه ریزی و عملکرد نادرست برخی از دست‌اندرکاران اداره کشور که نام «خود تحریمی» را می‌توان بر آن گذاشت و برخی کارشناسان تاثیر آن را ۴ برابر بزرگتر از تحریم می‌دانند، نگرانی‌هایی را برای مردم در امر معیشت و آینده شغلی فرزندان‌شان بوجود آورده است.

زمزمه‌هایی که در گوشه و کنار، از فساد دانه درشت‌ها و یقه سفیدان به گوش می‌رسد نگرانی‌های تولید شده برای اجتماع را چندین و چند برابر بزرگتر می‌کند و در صورت ادامه‌دار بودن، روانِ اجتماعی را پریشان می‌کند.

عدم اقدام به درمان این وضعیت، به مرور، سبب از بین رفتن شور و نشاط اجتماعی و ایجاد افسردگی اجتماعی خواهد شد. بیماریی که قطعا مزمن شدن آن تبعاتی سخت و غیرقابل پیش بینی در پی خواهد داشت.

در مقوله تحریم‌ها که نقش نظام سلطه واضح و آشکار است. تحریم دارو و غذا و هر محصول و خدمات ریز و درشت دقیقا با این هدف انجام می‌شود. نظام سلطه تمام تیر‌های درون ترکشش را در این عرصه شلیک نموده است. تا جایی که اپلیکیشن‌های موبایل فارسی فروشگاه آیفون را نیز تحریم کرده‌اند. 

آنچه را که دشمن با تحریم مستقیم تعقیب می‌کند به دلیل واضح و آشکار بودن تیر‌های رسام در جنگ اقتصادی، کاملا مشخص است و مبارزه با آن امکان پذیر و عملیاتی. شواهد شکست دشمن در این جنگ اقتصادی تا حدودی پیدا شده است. چه اینکه بانک جهانی پس از چند سال، رشد اقتصادی ایران را برای سال آینده مثبت قلمداد کرده است(اینجا بخوانید).

در مقوله عملکرد نادرست برخی از دست اندرکاران، اگر توصیه‌های رهبری در دیدار با اعضای دولت، و همچنین توصیه‌های مکرر ایشان مبنی بر نگاه به داخل و اقتصاد مقاومتی به طور کامل نصب العین خادمان مردم قرار گیرد قطعا آثار ملموس آن در کوتاه مدت قابل دسترسی است و باغ سبز و بزرگی به روی مردم و مسئولین گشوده خواهد شد که میوه‌های آن فراوان و واقعی است نه مانند باغ برجام که گلابی‌های وعده داده شده اش هیچ گاه به حاصل ننشست.

و اما این حقیقت تلخ را باید بپذیریم که جریان نفوذ نیت کرده است با دستور کار قرار دادن عملکرد ناکارا در برخی صندلی‌های مدیریتی و ایجاد بستر برای فساد مالی و اداری، به مثابه موریانه از درون پایه‌های اعتماد ملی را سست کند.

بسیاری از دستگیر شدگان پروژه نفوذ به نقش خود به عنوان سیاهی لشگر نظام سلطه اعتراف نموده‌اند. در تاریخ کشورهای اروپای شرقی در سالهای پایانی کمونیزم و شاید در کتابهای تاریخ نسل‌های بعد خودمان حقیقت‌های بیشتری را از روش‌های گسترش ناکارآمدی و فساد به وسیله نیروهای نفوذی خواهیم خواند.

آن بازیی که عوامل نفوذی نظام سلطه و بعضا افراد غافلی که ناخواسته و یا از روی طمع، در پازل پلید نظام سلطه به اجرا در آورده اند و به مثابه یک موریانه به جان بدنه اجرایی حاکمیت افتاده و عملا از درون، اعتماد عمومی را هدف قرار گرفته‌اند چگونه مهار خواهد شد؟

دشمن به خوبی می‌داند که گسترش فساد و از آن مهم‌تر احساس گسترش فساد بزرگترین تاثیرش در شور و نشاط اجتماعی است. فساد، پیامدهایی از قبیل اتلاف منابع ملی، تضعیف انگیزه‌ها، جلوگیری از رشد رقابت، افزایش هزینه معاملات، فقر، بهداشت ضعیف، امید به زندگی پایین، توزیع نابرابر درآمد و ثروت، استفاده نامناسب از منابع داخلی و خارجی را با خود به همراه دارد. اما گمان می‌رود مهمترین اثر آن از بین رفتن شور و نشاط اجتماعی و اعتماد ملی باشد.

این نشاط اجتماعی زمانی در جامعه ما چند برابر می‌شود و به شادمانی مردم افزوده خواهد شد که مبارزه قوه قضائیه با دانه درشت‌ها و یقه سفیدها را به عینه لمس کنند.

پس از انتصاب آیت الله رئیسی بر مسند قوه قضاییه از سوی رهبر معظم انقلاب، این عزم جدی از سوی این دستگاه دیده شد و مردم روزانه شاهد برخورد این دستگاه با این دست مفسدین هستند.

امروز عزم جدی قوه قضاییه در برخورد با مفسدین اقتصادی دانه درشت و یقه سفید، بارقه‌هایی از نشاط و شور اجتماعی را به جامعه تزریق کرده است.

مجرمین یقه سفیدی که با سوء استفاده از شخصیت حقوقی و موقعیت و نفوذ اداری خود مرتکب جرایم سودآور و در ظاهر غیرخشن، مانند کلاهبرداری، فساد مالی، ارتشا،  تخلفات کاری و استخدامی، نقض حقوق مصرف کنندگان، جرایم مربوط به مواد غذایی و دارویی، آسیب های زیست محیطی، زد و بند های گمرکی و… می‌شدند امروز امنیت روانی ندارند و بسیاری از آنها در چنگال قانون گرفتار شدند.

رهبر معظم انقلاب نیز در خصوص مبارزه با چنین مفسدینی فرمودند، امروز یکی از مهم‌ترین مسائل ما، مبارزه با فساد است، این را باید همه مسؤولان کشور بفهمند، فساد یعنی چه؟ فساد یعنی این‌که کسانی با زرنگی، با قانوندانی، با زبان چرب و نرم و با چهره حق‌به‌جانب، به جان بیت‌المال این ملت بیفتند و کیسه‌های خود را پُر کنند.

در جنبه پیشگیری از این فسادهای اقتصادی یقه سفیدها، اگر هر کدام از نهادهای مسئول در کشور که ذیل قوای سه‌گانه کار می‌کنند، به وظایف خود طبق قانون عمل کنند و همه، فارغ از گرایش‌های سیاسی و حزبی، جلوی فساد، اختلاس، دزدی، بی‌قانونی و فراقانونی عمل کردن بایستند، عمده مسائل کشور قابل حل است و نشاط اجتماعی و سیاسی بیش از پیش به کشور باز می‌گردد.

مجدانه از دستگاه قضایی در کشور و استان درخواست می‌شود که مبارزه قاطعانه با فساد در هر سطحی که باشد را در دستور کار قرار دهند. به نحوی که مردم عملا احساس کنند که مهره‌های اصلی گسترش فساد مورد برخورد جدی و عادلانه قرار گرفته‌اند.

عدالت می‌بایست زینت جمهوری اسلامی‌ باشد به نحوی که در همه کشورهای منطقه، اجرای عدالت را ثمره انقلاب اسلامی بدانند و به دلیل فسادستیزی و عدالت عمومی به سمت ایجاد انقلاب اسلامی در منطقه خودشان گام بردارند و این مهم به حل و قوه الهی بزودی محقق خواهد شد.

انتهای پیام/۸۸۰۲۸

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان