سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۱
کد خبر : 22047
یکسال و نیم از عمر شورای پنجم گذشت : سکوت شورای شهر بندرلنگه و بی خبری مردم از معتمدین خود

با گذشت بیش از یکسال ونیم از عمر شورای شهر بندرلنگه، جلسات این شورا بدون حضور خبرنگاران بوده و هیچ عملکردی از این شورا رسانه ای نشده است.

 

به گزارش کنگ خبر، شوراهای اسلامی شهر به عنوان یکی از نمادها و مظاهر حقوق شهروندی بعد از چند دهه سرانجام در اسفندماه ۱۳۷۷ با فراز و نشیب های بسیار و تنگناهای سیاسی، اداری، مالی، فرهنگی و. . . شکل گرفت، اما طی دورۀ اول با مشکلات فراوانی دست به گریبان بود.

 

 

گاه معضلات درونی و گاهی فرایندهای بیرونی، گاهی تنگناهای قبل و بعد از شکل گرفتن زمانی چالش های ناشی از ساختار مدیریت شهری و زمانی چالش های سیاسی، اداری، سازمانی، حقوقی، اقتصادی و. . . این نهاد مردمی را آنچنان در کشمکش مجادلات قرار داد که عملا دستاوردهای موفقیت آمیز را به حد اقل تنزل داد.

 

طبق اصل یکصدم قانون اساسی برای پیشبرد سریع برنامه های اجتماعی، اقتصادی،عمرانی، بهداشتی، فرهنگی،آموزشی فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات محلی، اداره امور هر روستا، بخش، شهر، شهرستان یا استان با نظارت شورایی به نام شورای ده، بخش، شهر، شهرستان یا استان صورت می گیرد که اعضای آن را مردم همان محل انتخاب می کنند

 

هدف ازتشکیل شورا خدمت به مردم است،  که در دل مردم و برای مردم باشند نه اینکه مثل مدیر کل پشت میز نشسته خبری از مردم نداشته و فقط گزارشات را دریافت کنند، باید از نزدیک با درد‌های مردم آشنا شود، اعضای شورا نمایندگان مردم هستند.

 

 

شورا باید نارسایی‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی و عمرانی محل انتخابیه خود را بررسی کند و راه حل به مقامات مسئول ارایه دهد.

 

انتخاب اعضای شورای شهر با رای مردم انجام می‌شود و وظیفه اعضای شورای شهر توجه به نظرات و نگاه مردم در مدیریت شهری است.

 

مگر نه اینکه شورای شهر می‌تواند با تصویب بودجه، طرح‌ها و لوایح سرمایه گذاری در توسعه شهر سهیم باشد.

 

امیدواریم هدف شورای شهر رسیدگی به مشکلات مردم باشد و از آن فاصله نگیرد، انتظار مردم از شورا‌ها افزایش مشارکت عمومی، اعتمادسازی، و احقاق حقوق شهروندان از ارگان‌های دولتی است.

 

شورایی که با رای مستقیم برای خدمتگزاری به این مردم انتخاب شده است و با توجه به بودجه عمومی شهر و روستا فعالیت خود را انجام می‌دهند بایستی در مقابل مردم و رسانه‌ها به عنوان زبان گویای آن‌ها پاسخگو باشند که نیست.

 

ولی تا کنون نیز جلسات شورای شهر بندرلنگه بدون حضور خبرنگاران بوده و پس از گذشت بیش از یکسال ونیم از عمر شورای پنجم هنوز هیچ عملکردی از این شورا رسانه ای نشده است وحتی کوچکترین نشست خبری نیز شورای شهر نداشته است.

 

قابل توجه نمایندگان محترم مردم شهر بندرلنگه در شورای اسلامی :

 

۱. این اقدام در تضاد با اصل آزادی اطلاعات است، زمانیکه شبکه‌های اجتماعی از رسانه‌های سنتی سبقت گرفته اند، نمی‌توان اطلاعاتی را که قانونا باید به اطلاع عموم برسد مخفی کرد.

 

۲. شورا برخاسته از رای مردم است، باید اتاق شیشه‌ای باشد و نماد شفافیت 

 

ضمن اظهار تاسف از برگزار نکردن جلسات علنی و تاکید بر نقش رسانه‌ها در جلوگیری از بروز خطا، چرا عملکرد شورا رسانه‌ای نمی‌شود؟ آیا عملکردی هست که رسانه‌ای شود؟ چرا که باید کلیه فعالیت‌ها به اطلاع مردم رسانده شود.

 

شورای شهر بندرلنگه پاسخگو باشد:

۱. طی این مدت از عمر شورای پنجم چه کار‌هایی انجام داده اید؟ چرا شفاف سازی نمی‌کنید؟

 

۲. یکی از نقطه ضعف‌های اغلب شورا‌های شهر چه بسا جامعه ایرانی ضعف در کار تیمی است هر فردی که وارد شورا می‌شود باید با همکارانش هم فکر گردد و به عقل و تصمیم جمعی معتقد باشد، آیا اینگونه بوده اید؟

 

۳- چه تلاشی در جهت ارتقاء جایگاه و رتبه شهرداری بندرلنگه صورت گرفته است؟

 

۴- طبق قانون ماده ۷۱ وظایف قانون شوراها بند ۲ بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارسائیهای اجتماعی ، فرهنگی آموزشی، بهداشتی ،اقتصادی و رفاهی حوزه انتخابیه و تهیه طرحها و پیشنهادهای اصلاحی و راه حل های کاربردی در این زمینه جهت برنامه ریزی و ارائه آن به مقامات مسئول ذیرط می باشد، آیا این مهم محقق شده است؟

 

۵- طبق بند ۳ ماده ۷۱ قانون شوراها نظارت بر حسن اجرای مصوبات شورا و طرحهای مصوب در امور شهرداری و سایر سازمانهای خدماتی در صورتیکه ای نظارت مخل جریان عادی ای امور نگردد.آیا این مورد نیز محقق شده است؟

 

۶-چند درصد از مصوبات شورای اسلامی شهر در دوره پنجم توسط شهرداری کاملا اجرا شده است؟

 

۷- طبق بند ۲۳ ماده ۷۱ قانون شوراها نظارت بر اجرای طرحهای مربوط به ایجاد و توسعه معابر، خیابانها، میادین و فضاهای سبز و تاسیسات عمومی شهر بر طبق مقرارات و موضوعه.

 

آیا توانسته اید به این وظیفه خود عمل نمایید و باعث ایجاد توسعه فضاهای سبز ، تاسیسات عمومی، معابر و … باشد؟

 

 

۸- طبق ماده ۷۱ بند ۴ – د – بند ۸ – نظارت بر حسن اداره و حفظ سرمایه و داراییهای نقدی، جنسی و اموال منقول و غیر منقول شهرداری و همچنین نظارت برحساب درآمد و‌هزینه آنها به گونه‌ای که مخل جریان عادی امورشهرداری نباشد، آیا این مورد نیز صورت گرفته است؟

 

کنگ خبر آماده شنیدن پاسخ به سوالات بالا و گزارش عملکرد از سوی ریاست محترم و یا سخنگوی شورای شهر بندرلنگه میباشد و تا حصول نتیجه این مورد را پیگیری خواهد کرد چرا که دانستن حق مردم است.

 

انتهای پیام/ک

 

 

 

 

عکاس : گزارش : منبع خبر : مرجع خبر :

نظرات :

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان