فرمانده نیروی دریایی ارتش؛ قدرت‌های بزرگ جهان در حال افول هستند/ تأثیر کنشگران جدید در بخش دریایی

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه قدرت‌های بزرگ جهان در حال افول هستند، گفت: بیداری کشورهای منطقه و سهم آنها از دریا قطعاً فرصت دست‌درازی به منافع دریایی از سوی قدرت‌های بزرگ را می‌گیرد  امیر دریادار حسین خانزادی امروز در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی دریایی ایران اظهار داشت: ظرفیت‌های ژئوپلیتیکی منطقه غرب آسیا خاص

کد خبر : 21623
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۸
فرمانده نیروی دریایی ارتش؛ قدرت‌های بزرگ جهان در حال افول هستند/ تأثیر کنشگران جدید در بخش دریایی

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه قدرت‌های بزرگ جهان در حال افول هستند، گفت: بیداری کشورهای منطقه و سهم آنها از دریا قطعاً فرصت دست‌درازی به منافع دریایی از سوی قدرت‌های بزرگ را می‌گیرد

 امیر دریادار حسین خانزادی امروز در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی دریایی ایران اظهار داشت: ظرفیت‌های ژئوپلیتیکی منطقه غرب آسیا خاص است و ایران در موقعیتی است که ظرفیت بزرگ هاب دریایی، هوایی و ریلی و زمینی دارد.

وی ادامه داد: پیرامون منطقه غرب آسیا دریاهای بزرگی شکل گرفته است و در سطح جهان مهمترین دریاهایی هستند که قابلیت جهانی دارند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش افزود: در دنیا ۸ تا ۹ گذرگاه جهانی داریم که ۵ گذرگاه مهم آن در منطقه غرب آسیاست. این منطقه ظرفیت اتصال و پیوستگی قاره‌های آسیا، اروپا و آفریقا را حفظ می‌کند و انبار انرژی جهان در همین منطقه غرب آسیا است.

دریادار خانزادی با تأکید بر اینکه یک سوم تجارت دریایی جهان از این گذرگاه‌ها و شمال هند عبور می‌کند در تشریح ظرفیت تأثیرگذاری جهانی ایران، گفت: ما مرکز بیضی راهبردی انرژی هستیم و مرزهای دریایی قلمرو وسیع و موقعیت گذرگاهی متنوع و سواحل اقیانوسی داریم.

وی به فرمایشات مقام معظم رهبری در این حوزه اشاره کرد و افزود:‌ ایشان می‌فرمایند ما لب اقیانوس قرار داریم دریای عمان در واقع لب اقیانوس هند است … ما به راحتی به همه چهارگوشه جهان از راه دریا دسترسی داریم، این چیز کمی است؟

فرمانده نیروی دریایی ارتش  به عوامل مؤثر در آینده امنیت دریایی اشاره کرد و گفت: افول قدرت‌های دریایی جهانی توسعه فناوری، گرم شدن کره زمین، ظهور قدرت‌های دریایی منطقه و ضعف کارکردهای نهادهای بین‌المللی از این عوامل است.

وی افزود:‌اگر چه پیش از این بازیگران حرفه‌ای با ظرفیت خاص در منطقه وجود داشتند  و تهدیدات امنیتی داشتند امروز این تهدیدهای امنیتی تحت تأثیر کنشگران جدید قرار می‌گیرد قدرت‌های بزرگ جهان در حال افول هستند و بیداری کشورهای منطقه و سهم آنها از منافع دریا قطعاً در آینده فرصت دست‌درازی آنها به منافع دریایی خودشان را نخواهد داد.

دریادار خانزادی افزود: ژئوپلیتیک حکم می‌کند کشورهایی که قبلاً قدرت دریا بودند کوچک شوند که در این باره می‌توان به اسپانیا و هلند اشاره کرد و قدرت‌های دیگر هم بدانند که این اتفاق رخ می‌دهد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش به آینده امنیت دریایی اشاره کرد و گفت: تغییر در کنشگران، تغییر در قواعد کنش و ترتیبات امنیتی جدید در این حوزه قابل ذکر است.

وی به نیاز منطقه به قدرت دریایی هدایت‌گر و متحدکننده اشاره کرد و افزود: قطعاً افزایش ارزش در دریا خواهیم داشت.

دریادار خانزادی به ترتیبات امنیتی مطلوب اشاره کرد و افزود: فعال‌سازی ظرفیت‌های ژئوپلیتیکی نظیر سواحلمکران و کریدور شمال ـ جنوب و احیاء تمدن دریایی را در این حوزه مثمرثمر دانست.

وی بیان کرد: اگر به دنبال قدرت دریایی هستیم باید به دنبال احیاء تمدن‌ دریایی باشیم ایران همان ظرفیتی را دارد که منطقه نیاز به قدرت هدایت‌کننده و متحدکننده برای تهدیدات امنیتی مطلوب نیاز دارد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش افزود: ایران به عنوان قدرت اثرگذار در منطقه و جهان است ۳۶ کشور در منطقه داریم آیا کدام یک ظرفیت بیشتری نسبت به ایران برای تولید روندهای فناورانه ، روندهای امنیتی ـ‌ دفاعی و روندهای اقتصادی دارد؟ همه این‌ها باید به همگرایی منطقه‌ای منجر شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان