سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۱
کد خبر : 21108
دور، دورِ جوون‌هاست! : رویکرد جوان‌گرایی در انتصابات اخیر مقام معظم رهبری / تحسین جوان‌گرایی رهبر انقلاب در انتصابات جدید

رهبر انقلاب از ابتدای امسال انتصابات گوناگونی متناسب با اختیارات و وظایف رهبری داشته اند که وجه مشترک غالب این انتصابات، رویکرد جوان گرایی معظم له در انتخاب مسئولان جدید است.    

 

 

 

به گزارش کنگ خبر،از دهه ۶۰ دور شده‌ایم. زمانی که مدیران نسل اول انقلاب به قول معروف بدون شیله‌پیله و با دوری از به‌کارگیری محافظ و خودروهاهی شیشه دودی و از این دست تجملات، بیشتر به خدمت برای مردم فکر می‌کردند و با از خودگذشتگی و ایثار مدیریت کشور را بر عهده داشتند. این نوع حکومت‌داری همواره مطلوب و مطلع‌الفجر انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری بوده و بر آن تأکید دارند.

در خرداد ماه دو سال قبل بود که جمله‌ای به کلیدواژه مرسوم امیدبخش و طراوت جوانان ایران بدل شد؛ که رهبر انقلاب فرمودند: «خرمشهرها در پیش است؛ نه در میدان جنگ نظامی، در میدانی که از جنگ نظامی سخت‌تر است.»

 

نکته ای که مقام معظم رهبری در سخنرانی نوروزی ابتدای امسال نیز خطاب به مسئولان مطرح و با توجه به توانایی های گسترده جوانان تحصیل کرده کشورمان، تأکید کردند: «در مدیریّت هم هرجا جوان ها باشند، مدیریّت، مدیریّت با‌نشاط‌تری خواهد بود و توصیه‌ ما این است که در مدیریّت های مختلف، جوان ها بیشتر به کار گرفته بشوند و بیشتر مورد استفاده قرار بگیرند.»

 

رویکرد جوان گرایی در نمایندگی ولی فقیه در استان ها

 

عموم انتصابات غیر نظامی رهبر انقلاب دو حوزه اجرایی و غیراجرایی (مانند نمایندگی ولی فقیه در استان ها) را دربر می گیرد که حضرت آیت ا… خامنه ای در روند انتصابات این دو حوزه به ویژه دسته اول، رویکرد جوان گرایی را در دستور کار قرار داده اند.

 

به طوری که با احکام جداگانه ایشان از ابتدای امسال دو چهره جوان و متولد دهه ۵۰ در دو مجموعه مهم سازمان تبلیغات اسلامی، نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها عهده دار مسئولیت شده اند. این مسئله با انتصاب محمد قمی (متولد ۱۳۵۹)، مصطفی رستمی (متولد ۱۳۵۱)رقم خورده است.

 

همچنین انتصاب محمد هادی مفتح به سمت ریاست مرکز اسلامی هامبورگ که متولد ۱۳۴۶ است نیز همین رویکرد را نشان می دهد .

 

در همین زمینه نیز رهبر انقلاب شهریورماه امسال نیز حجت الاسلام مصطفی رستمی را که ۴۶ سال دارد به عنوان رئیس نهاد نمایندگی در دانشگاه ها منصوب کردند وسال گذشته نیز حجه‌الاسلام‌‌والمسلمین حاج علی اکبری، متولد۱۳۴۳  را با صدور حکمی به ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه منصوب کردند.

 

رهبر انقلاب از ابتدای امسال انتصابات گوناگونی متناسب با اختیارات و وظایف رهبری داشته اند که وجه مشترک غالب این انتصابات، رویکرد جوان گرایی معظم له در انتخاب مسئولان جدید است که فعالین فضای مجازی نیز جوان‌گرایی رهبر انقلاب در انتصاب‌های اخیر را تحسین کردند.

 

 

تغییراتی از جنس انقلاب

 

رهبر انقلاب نشان دادند که بیشترین رصد و اشراف را بر کشور داشته و این مورد وقتی ظهور و بروز دارد که امام‌جمعه و نماینده ولی‌فقیه در گیلان را تغییر می‌دهند و یک فردی با چند دهه سن کمتر را نماینده خودشان می‌کنند و این تغییر سرمنشأ تحولات انقلابی برای استان گیلان می‌شود.

 

در تبریز امام‌جمعه‌ای را منصوب می‌کنند که با عملکرد مثبت، مردمی و دوری از سیاست‌های اقتدارگرایانه سبب ایجاد تحولات بزرگ انقلابی می‌شود که سرلوحه امام‌جمعه‌های دیگر هم شده است و از این دسته تغییرها طی چند سال اخیر در حکم‌های رهبری بسیار زیاد است که نمونه‌هایی در ارتش و نیروهای نظامی نیز دیده می‌شود.

 

مصداق اصلی آن، انتصاب فرمانده کل ارتش است که بعد از انقلاب اسلامی به ارتش پیوسته و در صحبت‌های سرلشکر موسوی، که خود را یک بسیجی ساده می‌داند، این تحول انقلابی موج می‌زند.

 

 

حال در سازمان تبلیغات اسلامی فردی هم‌سن با این سازمان بزرگ فرهنگی منصوب‌شده که در کارنامه خود سابقه انقلابی، مردمی و جوان‌پسند دارد که آغاز فعالیت‌های پرشور فرهنگی را به کشور نویدمی‌دهد و حال تغییر رئیس دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها که روحانی از دهه ۵۰ کشور است، نمادی دیگر از تحولات جوان‌گرایی و انقلابی در کشور است.

 

دانشگاه آزاد مبدأ تحولات انقلابی

 

انتصاب در کمیته امداد امام خمینی(ره) و دانشگاه آزاد اسلامی نیز نمونه دیگر این تحولات انقلابی است که توانست و می‌تواند نهادهای حاکمیتی را از لوث افرادی غیرانقلابی، که تفکرات سکولار دارند، پاک‌سازی کند.

 

این گذار تاریخی انتصاب‌های رهبر معظم انقلاب جمله معروف «جوانان، خرمشهرها در پیش است» را تداعی می‌کند و معیار و شاخص اصلی پیروزی در آن، مدیریت انقلابی است .

 

در اردوگاه بزرگ فرهنگی و سیاسی انقلاب همه جای دارند، ولی این چادر نیاز به شاخص‌هایی مانند ساده‌زیستی، انقلابی بودن،مردمی بودن و پرکاری دارد و حضور افراد ناکارآمد در این مکان ممنوع است و مصداق آن وضعیت روبه‌جلوی دانشگاه آزاد اسلامی است . بزرگ‌ترین دستاورد این انتخاب‌ها، ایجاد تحول مردمی، انقلابی، تاریخی در طولانی‌ترین تونل گذار انقلاب اسلامی است که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی در شعب ابی‌طالب حضور ندارد بلکه در میدان جنگ احزاب بوده و زور، زر و تزویر مقابل ما قرار دارند.

 

در پایان یادآور میشویم که انتصاب این روسای جوان واکنش‌های زیادی را در فضای مجازی به خصوص در بین دانشگاهیان داشته است. تحسین جوان‌گرایی رهبر انقلاب، شالوده اکثر پیام‌های فعالین فضای مجازی بود.

.

اکانتی با نام سیدمهرداد این‌چنین واکنش نشان داده است: چندی پیش محمد قمی با ۳۸ سال سن توسط رهبر انقلاب به عنوان رئیس سازمان تبلیغات اسلامی انتخاب شد و امروز هم مصطفی رستمی متولد ۱۳۵۱ به عنوان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری منصوب شد. فاصله زیاد است از شعار جوان‌گرایی و عمل به آن!

محمدرضا باقری فعال رسانه‌ای در پیام توییتری نوشت: سلوک مهربانانه صفتی است که رهبر عزیز انقلاب در توصیف حاج‌آقا محمدیان رئیس سابق نهاد بکار بردند، تاکنون چنین تعبیری از رهبری ندیده بودم و به گواهی شناخت چند ساله‌ام واقعاً مهربانی و دلسوزی برای آحاد دانشجویان خصوصاً انقلابی‌ها از ویژگی‌هاشونه.

محمدصالح سلطانی دانشجوی مهندسی دانشگاه صنعتی شریف در پیام توییتری خود نوشت: یک خبر مسرت‌بخش و خوب، افتخار آشنایی با حاج آقای رستمی را کمابیش دارم و امیدوارم در مسئولیت سخت تازه، موفق باشند.

‏عباس کلاهدوز مدیر کل سیاسی خبرگزاری تسنیم نیز نوشت: دور، دورِ جوون‌هاست، تشکر از رهبر انقلاب بابت دومین انتصاب یک جوان در نهاد حاکمیتی.

مسلمان فارسی نوشت: ‏بعد از سازمان تبلیغات، این‌بار ‎نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه به یک جوان رسید، جوان‌گرایی عملی و نشاط آور و امیدوار‌کننده.

یکی از اکانت‌های توییتر با عنوان حاج محسن این‌چنین نوشته است: باز‌هم رهبری در عرصه میدان دادن به جوانان پیش قدم شدند و امروز حجت‌الاسلام رستمی را به ریاست نهاد رهبری در دانشگاه‌ها منصوب کردند، باشد تا دیگران یاد بگیرند.

کیان عیداللهی سردبیر خبرگزاری تسنیم در پیام توییتر خود اظهار کرد: ‏حاج آقا محمدیان رئیس سابق نهاد رهبری در دانشگاه‌ها، از نوادر روزگار ماست؛ در اخلاق و دیانت و معنویت شهره است اما همچون مقدس‌مآبان صلح‌کل نیست؛ خودی و غیرخودی می‌فهمد، انقلابی است، هم ولایتش بجاست و هم برائتش. خداقوت جانانه به ایشان که به درخواست خود، جایش را به یک جوان داد و از این سمت کنار رفت.

حسام‌الدین برومند روزنامه‌نگار در پیام توییتری نوشت: ‏حجت‌الاسلام ‎رستمی رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها شد.‌ باز هم آقا به یک جوان دهه پنجاهی مسئولیت دادند. آنوقت جماعتی دنبال دور زدن ‎ قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان هستند!‎

یکی دیگر از حساب‌های توییتر با نام محمدفاتح ‎نوشت: جوان‌گرایی را باید از رهبری معظم انقلاب یاد گرفت؛ آقای دولت، آقای قوه قضائیه، آقای صدا و سیما یه بسم‌الله بگید و شروع کنید.

پ.ن: حجت‌الاسلام رستمی با حکم رهبر معظم انقلاب، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها شد.

زرین نام یکی دیگر از فعالین فضای مجازی است که در این‌باره می‌نویسد: رهبر انقلاب در‌ عمل ‎جوان‌گرایی را به مسئولان نظام گوشزد می‌کنند، امام خامنه‌ای طی حکمی حجت‌الاسلام مصطفی رستمی را به عنوان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها منصوب کردند.

محمدعلی وکیلی عضو هیات رییسه مجلس شوری اسلامی در صحفه توییتری خود نوشت: دومین انتصاب نسل دومی توسط رهبر انقلاب به ریاست نهاد رهبری در دانشگاه‌ها بشارت شیفت مدیریتی از نسل اول و دوم به نسل سوم را می‌دهد که قدم تحول‌آفرین مهمی است؛ امید است این تحول تداوم داشته باشد.​

‏علی گنجی مدیرمسئول روزنامه جوان نیز در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: سومین انتصاب پی در پی مدیر جوان توسط رهبری انجام شد.

انتهای پیام/۴۰۶۰

 

 

 

 

 

عکاس : گزارش : منبع خبر : مرجع خبر :

نظرات :

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان