چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۲
کد خبر : 19227
: در حسرت مدیران انقلابی/روح انقلاب با اشرافی‌گری، تبعیض، بی‌عدالتی و ویژه‌خواری سازگاری ندارد

جا دارد در  چهلمین سال انقلاب اسلامی، نسل دهه‌های انقلاب در خلوت خویش به انقلاب، اهدف و برنامه‌های آن فکر کنند. برای انقلاب باید همه و بخصوص انقلابی‌ها و نسلی که بی ادعا و خالصانه برای به ثمر نشستن آن کوشیدند اندیشه کنند: از انقلاب چه می‌خواستیم؟ انقلاب چه شد؟ اهداف آن چه بود؟ […]

 

به گزارش کنگ خبر، جا دارد در چهلمین سال انقلاب اسلامی، نسل دهه‌های انقلاب در خلوت خویش به انقلاب، اهدف و برنامه‌های آن فکر کنند.

 

برای انقلاب باید همه و بخصوص انقلابی‌ها و نسلی که بی ادعا و خالصانه برای به ثمر نشستن آن کوشیدند اندیشه کنند: از انقلاب چه می‌خواستیم؟ انقلاب چه شد؟ اهداف آن چه بود؟ و … مهم‌تر از همه، ما در کجای انقلاب بودیم و نقش ما در برنامه‌های آن چه بوده است؟

 

انقلاب اسلامی ایران که در تاریخ کم مانند است، نقش و تأثیر کم‌نظیری در معادلات منطقه و جهان داشته و گفتمان خاصی را در ادبیات سیاسی جهان پدید آورد؛ بیش از هر حادثه تاریخی دیگر نیازمند کاوش، مرور و بازاندیشی است.

 

فرصت چهل سالگی غنیمت است تا صاحب‌نظران و به‌ویژه بازماندگان آن در پیرامون اهداف وآرمان‌های انقلاب تبیینی دوباره داشته و متناسب با فهم ودریافت نسل پرسشگر امروز که میراث‌دار انقلاب و ارزش‌های آن هستند مفاهمه نمایند. مفاهمه بین نسلی و تبیین و انتقال عالمانه میراث ؛ از حلقه‌های مفقوده در گفتمان انقلاب است.

 

اتفاقات ناگوار زیادی که در سال‌های گذشته به‌ویژه در دی‌ماه سال گذشته که عمدتاً از لایه‌های پائین سِنی بوده‌اند رخ داد حاکی از ضعف در مفاهمه و انتقال گفتمان انقلاب به نسل‌های بعد بوده است.

 

اغتشاشات اخیر که البته ناشی از یک مطالبه مالی و پاره‌ای نارسائی‌های اقتصادی و معیشتی بود، جوانانی را بازیچه بدخواهان قرار داد که تفاوتی بین پس و پیش از انقلاب نمی‌شناختند و شعارهایی را برای ایشان دیکته و کارگردانی کردند که روح تاریخ و بشریت از آن می‌آزرد!

 

تطهیر دوره پهلوی با آن همه شکنجه خانه‌ها، محرومیت و سرسپردگی و به‌ویژه طرح برخی عناصر منفور و ننگین دوره‌های پیش از انقلاب نشان از چند واقعیت تلخ دارد:

 

نخست ـ همان‌گونه که پیش‌تر گفته شد انقلابی‌ها در انتقال پیام، اهداف و برنامه‌های انقلاب و مهم‌تر از همه چرایی و اهمیت انقلابی و بازگویی واقع‌بینانه دوره ستم‌شاهی وپهلوی‌ها کوتاهی کردند.

 

گفتمان انقلاب در قالب بسته‌های مفاهمه‌پذیر قرار نگرفته و یا اینکه زبان مشترک و بین‌النسلی برای انتقال این رویداد بزرگ صورت نپذیرفته است.

 

این کم‌گذاری‌ها و یا کم‌توجهی‌ها به گفتمان‌سازی انقلاب موجب شده تا طیفی ضمن تخریب چهره نظام و انقلاب و سیاه‌نمایی میراث و دارایی‌های آن به خوب‌نمایی و پیرایش چهره ستم‌شاهی برآیند.

 

این اتفاق ناگوار که به‌صورتی خزنده در محافل واتاق فکرهای گروه‌های مخالف مرتبط با بازمانده‌های ستم‌شاهی انجام می‌گیرد؛ نسل جوان و پرسشگر امروز را که از آگاهی‌ها و اطلاعات لازم نسبت به دوره‌های پیش از انقلاب و اهداف و آرمان‌های انقلاب برخوردار نیست دچار تردید می نماید.

 

لازم است برای جبران این ضعف و کم‌گذاری‌های آموزش و پرورش، صداوسیما، ارشاد و … با تغییر رویکرد اقدام به گفتمان‌سازی متناسب نمایند.

 

دوم ـ انقلاب در رفتار و گفتمان انقلابی‌‌ها و تابعین آنها نمود دارد. نسل امروز و فردا که از انقلاب، تنها اندکی آگاهی سطحی و گذرا دارند، انقلاب را در رفتار این بازماندگان می‌جویند.

 

روح انقلاب با اشرافی‌گری، تبعیض، بی‌عدالتی و ویژه‌خواری سازگاری ندارد. انقلابیون و مدیران و کارگزاران و هر کسی که در این نظام پست و مسئولیتی پذیرفته است، باید مردمی بودن را در رفتار عمومی و اجتماعی خود بروز دهد.

 

دلیلی ندارد یک مدیر در قامت وزیر، معاون وزیر و … که از صدقه سر انقلاب و خون‌های پاک بناحق ریخته شده به پُست و جایگاه خدمتی رسیده اند با هر توجیهی ویژه‌‌خواری کنند و خود را برتر از مردم دانسته و ژست پُست و ریاست بگیرند.

 

ماشین ویژه، گارد و خط ویژه و امکانات ویژه در ادبیات انقلاب و گفتمان انقلابی‌گری که کلیدواژه‌های ریاست، آن به خدمت تغییر کرده جایگاهی ندارد.

 

باید بین مدیران و کارگزاران پیش از انقلاب و پس از آن در زمینه‌های فردی و اجتماعی و برخورداری‌ها و …. تفاوت باشد.

 

اگر قرار بر این باشد که وزیر و معاونان ایشان و … با مترو و اتوبوس و انتظار تاکسی و ده‌ها امور عمومی بیگانه باشند پس چه تفاوتی خواهد بود بین مدیر انقلابی و غیرانقلابی.

 

به دیگر سخن باید بین مدیران انقلابی که پُست ومیز را وسیله برای خدمت می دانند تا مدیران قلابی که این دست یازی‌ها را فرصت برای ارضای شهوت ریاست طلبی وچپاول وغارت ثروت ملی می دانند تفاوت باشد

 

سوم ـ تفاوت یک نظام انقلابی با غیرانقلابی در این است که اعتبار نظام انقلابی از اعتماد مردم و ارزش‌های مشترک و شخصیت‌هایی که شناسنامه آن هستند ریشه می‌گیرد در حالی‌که نظام غیرانقلابی به زور نظام و ارتش و … استوار است.

 

باید انقلابیون و تابعین آن که مدیران و کارگزاران هستند با ارتباط پیوسته و گفت‌وگوی صمیمی و صادقانه با مردم این اعتماد را تقویت نمایند.

 

گسست ارتباط و کم‌مهری به مردم که به تعبیر امام راحل(ره) ولی نعمت ما هستند موجب فروکاهی این اعتماد شده و میزان وفاداری مردم را که اصلی‌ترین حامی و هوادار آن هستند تضعیف می‌کند/صبح امروز خراسان رضوی

 

محمدابراهیم محمدی

مشاور معاون وزیر آموزش و پرورش

 

 

عکاس : گزارش : منبع خبر : مرجع خبر :

نظرات :

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان