چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۴
کد خبر : 18785
لزوم برخورد با شایعه پراکنی و نشر اکاذیب در فضای مجازی : رشد قارچ گونه کانال های تلگرامی خبری بی اعتبار / چه کسانی از شایعه پراکنی سود می برند؟

متاسفانه رشد قارچ گونه برخی کانال های تلگرامی در سطح شهرستان بندرلنگه منجر به انتشار اخباری کذب شده است که لزوم برخورد با این افراد بیش از پیش احساس می شود.

به گزارش کنگ خبر، این روزها اهمیت فضای مجازی بسیار مهم شده به طوری که مقام معظم رهبری نیز فرموده که اگر رهبر نبودم رییس فضای مجازی کشور می شدم یعنی اینکه بسیار مهم است و مسوولان باید نظارت خود را بر این شبکه عول آسا یعنی تلگرام که هم می تواند مزایای خوبی داشته باشد و هم منفی بیشتر کنند تا خدایی ناکرده این آسیب ها افزایش نیابند.

 

متاسفانه این روزها برخی افراد دست به ایجاد کانال های تلگرامی با هدف شایعه پراکنی و ایجاد تشویش در اذهان عمومی نموده اند که لزوم مقابله با این افراد بیش از پیش احساس می شود.

 

ایجاد کانال های تلگرامی بدون اعتبار به صورت قارچ گونه امروز به یک رویه عادی در جامعه تبدیل شده است اما چه چیزی باعث می شود که یک کانال تلگرامی بتواند خبرهایی کذب و بدون منبع موثق منتشر کند؟

 

انتشار اخباری جنجالی و حتی ظاهرا با عناوین مشکلات مردم  آن هم بدون هیچ سند و مدرکی و بدون اظهار نظر مسئول و منبعی موثق و ذکر نامی مشخص به یک امر روزمره برای برخی افراد تبدیل شده است تا بتوانند با خبرهایی به ظاهر جنجالی افراد بیشتری را به سمت خود جذب نمایند در حالی که موجبات رعب و وحشت و نگرانی بیش از پیش مردم را نیز فراهم می نمایند.

 

بازی با احساسات مردم و نیز بیان مطالبی بی پایه و اساس و بدون اعتبار که تنها با انگیزه های شخصی صورت می گیرد چه چیزی را دنبال می کند؟

 

برخی از کانال های تلگرامی متاسفانه از این نیز پا را فراتر گذاشته اند و هر نوع اتهامی را به افراد متفاوت وارد می سازند.

 

بدون شک انتشار خبرهای کذب و نام بردن از منابعی که وجود خارجی ندارند نه تنها یک جرم محسوب می شود بلکه زمینه مقابله با آن نیز در قانون تشخیص داده شده است و انتظار می رود مراجع مربوطه نسبت به شایعه پراکنی ها و برخورد با متخلفین جدیت بیشتری داشته باشند.

 

این فضا در کنار محاسن خود می تواند معایبی را نیز به همراه داشته باشد، چند سالی است فعالیت‌های خبری خبرنگاران تحت‌شعاع این شبکه های اجتماعی علی الخصوص تلگرام قرار گرفته است، همانطور که راه اندازی یک سایت خبری و فعالیت خبرنگاری در آن نیاز به مجوزات لازم از معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاداسلامی دارد.

 

آیا کانال‌های خبری تلگرامی برای فعالیت خبری و تهیه خبر نیاز به این مجوزات قانونی ندارد؟

 

آیا ثبت کانال تلگرامی به معنی اخذ مجوز خبرنگاری است؟؟

 

چگونه کاربر یک کانال و سایت خبری بدون مجوز از دستگاه‌های مربوط اقدام به تهیه خبر و عکس می‌کند و قارچ گونه سایت و کانال تلگرامی راه اندازی می‌شود.

 

برخی نیز به این شیوه در کانال های تلگرامی روی آورده اند که در پایان اخبار خود می‌نویسند این مطالب دیدگاه مخاطب است و دیدگاه کانال ما نیست و حق پاسخگویی را به مسؤولان می‌دهند جالب اینجاست چطور ادمین این کانال ها خود  اقدام غیر قانونی در راه اندازی این کانال های خبری دارند و حال از مسؤولان پاسخ می‌خواهند.

 

لذا در اینجا مسئولان محترم باید آگاه باشند که به این افراد مصاحبه و  جوابیه ندهند و همکاری نکنند چرا که دادن جوابیه از طرف مسؤولان یعنی به رسمیت شناختن این کانال ها.

 

افرادی که تاییدیه و استعلام لازم از هیچ نهاد مربوطه را ندارند چگونه می ‌وانند در این زمینه فعالیت خبری کنند.

 

عواقب انتشار یک خبر نادرست بدون آموزش های لازم و داشتن سواد رسانه ای توسط این کانال ها و سایت های بدون مجوز که منجر به تشویش اذعان و یا هر گونه خدشه در جامعه شوند بر عهده کدام سازمان است لذا انتظار می‌رود دستگاه‌های مربوط جلوی هر گونه فعالیت غیر قانونی این افراد را بگیرند.

از مردم شریف این شهرستان هم انتظار می‌رود اخبار را از طریق سایت‌های معتبر و کانال‌های مربوط به آنها که دارای مجوزات قانونی هستند دنبال کنند و در هر کانال تلگرامی عضویت پیدا نکنند تا خدای ناکرده خود عامل انتشار برخی اخبار نادرست آن‌ها نشوند..

 

تعداد اعضای کانال و شبکه‌های اجتماعی و نوشتن جملاتی که این سایت یا کانال به عنوان اولین سایت خبری این شهر یا روستا و … است و یا استفاده از پسوند به نام هر شهر دلیلی بر قانونی بودن سایت و کانال نیست.

 

شهروندان گرامی می‌توانند از طریق سامانه جامعه رسانه های کشور به آدرسwww.e-rasaneh.irسایت مورد نظر را استعلام کنند اگر نام و مشخصات سایت در این سامانه باشد نشان از داشتن مجوزات قانونی از معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی می‌باشد.

 

جا دارد در پایان از همکاران رسانه‌ای و خود در پایگاه خبری لنگه نیوز ، کنگ خبر همچنین روزنامه دریا و خبرگزاری صدا وسیما و خبرگزاری فارس که در شهرستان بندرلنگه سعی و تلاش شبانه‌روزی برای انعکاس اخبار درست و شفاف و به موقع را دارند تقدیر و تشکر نماییم…

 

انتهای پیام/ک

 

 

 

عکاس : گزارش : منبع خبر : مرجع خبر :

نظرات :

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان