یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۷
کد خبر : 18409
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان خبر داد : آغاز عملیات اجرایی مهار کانون بحرانی فرسایش خاک در حوزه کندران

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان از شروع عملیات اجرایی مهار دومین کانون بحرانی فرسایش خاک (گالی) استان در حوزه کندران بندرلنگه خبر داد.

 

به گزارش کنگ خبر ابوالقاسم حسین پور معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بندرعباس، گفت: عملیات اجرایی مهار دومین کانون بحرانی فرسایش خاک (گالی) استان در حوزه کندران بندرلنگه آغاز شد.

 

وی افزود: پس از تجربه موفق آبخیزداری استان در تثبیت گالی دشت گزیر بندرلنگه با بهره گیری از دانش بومی و انجام مطالعات کنترل گالی حوزه کندران در سطح ۲۵ هزارو ۸۰۰ هکتار، مهار دومین کانون بحرانی گالی در استان در دستور کار اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قرار گرفت.

 

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان گفت: عملیات اجرایی مهار گالی کندران با هدف کنترل فرسایش خاک، حفاظت از اراضی و رفع مخاطرات تهدید گالی از روستای کندران و تاسیسات آن در پاسخ به مطالبات اجتماعی و برطرف کردن دغدغه های مردم در این زمینه در سه جبهه کاری آغاز و بصورت همزمان  اجرا می شود.

 

ابوالقاسم حسین پور افزود: کنترل سیل رودخانه گلنگو و جلوگیری از انحراف سیلاب به دشت کندران از طریق ساماندهی رودخانه و احداث سیل بند در فاز نخست، کاهش رواناب ورودی به سایت گالی با احداث بندها و تیربندهای خاکی و کاشت درختان مثمر و غیرمثمر محلی سازگار با اقلیم منطقه با مشارکت مردم در فاز دوم و تثبیت سایت بحرانی گالی با احداث سازه های کنترل گالی از پایین دست با الگوی پنجه به پاشنه و همچنین بازسازی سازه های قدیمی موجود در سایت با حفظ هویت تاریخی و باستانی آن با استفاده از مصالح ساروج برای نخستین بار در آبخیزداری استان در فاز سوم در دست اجراست.

 

وی ضمن اشاره به نحوه شکل گیری و مکانسیم فرسایش گالی در تشریح گسترش گالی در استان گفت: حساسیت خاک، بارش های رگباری با شدت زیاد، تغییر کاربری اراضی، مهاجرت در اثر خشکسالی، رها سازی اراضی دیم، تخریب پوشش گیاهی، عدم مدیریت سیلاب، دخالت های انسانی در انحراف و تمرکز سیلاب و اقدامات عمرانی نادرست از جمله عوامل اصلی ایجاد و گسترش کانون های گالی در استان به شمار می روند که منجر به تشکیل گالی ها و خندق های عمیق به عمق یک تا ۱۰ متر با نرخ جابجایی بیش از ۳۰۰ متر در سال شده است.

 

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان تخریب اراضی، هدررفت خاک، خسارت به عرصه های منابع طبیعی، اراضی کشاورزی، ابنیه و تاسیسات زیربنایی، تهدید روستاها و اماکن مسکونی، رسوب زایی و تشدید رسوبگذاری در مسیل ها، سازه های آبی و بنادر را از تبعات فرسایش گالی عنوان کرد.

 

ابوالقاسم حسین پور بالا بردن سطح آگاهی مردم نسبت به این پدیده، عدم دخل و تصرف نادرست در طبیعت، ممانعت از تخریب منابع طبیعی، جلوگیری از تغییر کاربری اراضی و مدیریت رواناب ها در سطح حوزه های آبخیز از بالادست با اجرای طرح های آبخیزداری بویژه سامانه های آبگیر باران و احیای پوشش گیاهی از مهم ترین اقدامات پیشگیرانه در کنترل گالی در شرایط استان هرمزگان برشمرد.

 

وی پیش بینی کرد در صورت تخصیص منابع اعتباری مورد نیاز، فازهای اجرایی سه گانه مهار گالی کندران در سال آینده به اتمام خواهد رسید.

 

انتهای پیام/ف

عکاس : گزارش : منبع خبر : مرجع خبر :

نظرات :

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان