پنج شنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۶
کد خبر : 13658
در مراسم افتتاحیه مجتمع آب‌شیرین‌کن بندر مقام صورت گرفت : عذرخواهی وزیر نیرو برای قصور در آبرسانی به بندر مقام/ برخورداری ۸۰۰ هزار نفر از مردم روستاها از آب شرب

وزیر نیرو گفت: در دو سال اخیر ۵۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی به آبرسانی روستایی اختصاص پیدا کرد و طی یک سال گذشته ۸۰۰ هزار نفر از مردم روستاهای کشور از نعمت آب برخوردار شدند.

به گزارش کنگ خبر به نقل از خبرگزاری فارس از بندرلنگه در حوزه غرب استان هرمزگان، ظهر امروز با حضور وزیر نیرو، پروژه مجتمع آبرسانی دهستان بندرمقام بخش شیبکوه شهرستان بندرلنگه افتتاح شد.

 

حمید چیت‌چیان در مراسم افتتاحیه این مجتمع اظهار داشت: بسیار شکرگزارم به درگاه خداوند بزرگ که این توفیق را به من عطا کرد که در چنین روزی خدمت مردم ساحل‌نشین خلیج فارس و مرزداران غیور کشور برسم و در این مراسم که مردم بندر مقام جمع شدند بتوانیم مراسم افتتاح سامانه آبرسانی مجتمع مقام را گرامی بداریم.

 

وی افزود: البته واقعیت و سزاورتر این است که از شما عذرخواهی کنم به این دلیل که تاکنون ما قصور کردیم و نتوانسته بودیم که این خدمت بسیار ضروری یعنی تامین آب را برای شما انجام بدهیم و سال‌ها گذشته و الان این آبرسانی انجام شده، ولی باز خدا رو شاکریم که این کار امکان‌پذیر شده است.

 

وزیر نیرو اضافه کرد: اینکه مردم در کنار آب و کنار خلیج فارس زندگی کنند و امکان تامین آب شیرین برای خودشان نداشته باشند، حقیقتا جای عذرخواهی دارد، ولی شما خود می‌دانید که کشور اکنون در شرایط ویژه‌ای قرار دارد و ۱۵ سال است که کشور دچار خشکسالی‌های گسترده شده است.

 

چیت‌چیان گفت: در گذشته بسیاری از مردم سرزمین ما قریب ۶ هزار و ۵۰۰ روستا توسط آبرسانی سیار تامین آب می‌شدند در زمانی که دولت یازدهم شروع به کار کرد، بسیاری از روستاها با آنکه چاه، چشمه شبکه آبیاری داشتند با توجه به کاهش بارندگی‌ها این چاه‌ها و چشمه‌ها خشک شده بود و مردم برای تامین آب شرب دچار مشکل بودند و واقعا باعث شرمندگی ما مسئولان بود و الحمدالله الان به برکت فناوری آب‌شیرین‌کن این مطلب امکان‌پذیر شده که از آب دریا نیز استفاده کنیم.

 

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در دوسال اخیر با عنایتی که رهبری به موضوع آبرسانی به روستاها داشتند با موافقت ایشان و با تصویب در مجلس شورای اسلامی ۵۰۰ میلیون  دلار از منابع صندوق توسعه ملی به آبرسانی روستایی اختصاص پیدا کرد و با این منابع نسبت به آبرسانی گسترده‌ در روستاها اقدام کردیم.

 

وزیر نیرو تصریح کرد: طی یک سال گذشته ۸۰۰ هزار نفر از مردم روستاهای کشور از نعمت آب برخوردار شدند چه آنها که آب نداشتند و چه آنها که کم‌آبی داشتند و یا امکان تامین آب برایشان مقدور نبود و حال از تامین آب برخوردار شدند.

 

وی یادآور شد: امیداروارم با جدیتی که نمایندگان مردم و دولت دارند و با کسب اجازه و دستور رهبری این منابع در آینده نیز در اختیار وزارت نیرو قرار گیرد تا آب شرب مردم روستاها را فراهم کنیم. 

 

بندر مقام روستایی محروم در ۱۸۵ کیلومتری بندرلنگه و ۱۰۰ کیلومتری بندر چارک با جمعیت بالغ بر ۲ هزار نفر اولین روستای پرجمعیت بخش شیبکوه و به عنوان بندر پشتیبان جزیره نفت‌خیز لاوان نیز محسوب می‌گردد.

 

انتهای پیام/۳ک

عکاس : گزارش : منبع خبر : مرجع خبر :

نظرات :

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان